ژُنُبش دانشژویی

2673.jpgکم در فضای جامعه آمار و ارقام مربوط به اعتیاد اعلام می‌شود، که فقط مانده در فضای علمی دانشگاه هم این جور آماری اعلام شود. به حق چیزهای ندیده و نشنیده!....

- برای شما که سر در لاک خودت داری، ندیده و نشنیده است. ما هم شنیدیم و هم دیدیم داداش؛ حالیته؟!.... (تا به حال هیچ کس با یک همچین ادبیات فخیمی با ما صحبت نکرده بود. تا آمدیم ببینیم کی هست طرف، اطرافیانش هل داده و برده بودندش!)

خبر وارده: «مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: 6.2 درصد دانشجویان دانشگاه های دولتی وابسته به وزارت علوم و 6.1 درصد دانشجویان وابسته به وزارت بهداشت، مصرف کننده مواد هستند که متاسفانه این آمار در مقایسه با گذشته افزایش پیدا کرده است.» - به نقل از برخی جراید واقع گرا.

استنتاج عملی: به نظر می رسد که با عنایت به آنچه گفته شد، از حالا ما با دو گونه و پدیده دانشجویی در سطح دانشگاه ها مواجه باشیم:

جنبش دانشجویی: حرکتی ارزشمند و از سر ایمان و آگاهی و دانش که باعث پویایی و نشاط هرچه بیشتر محیط دانشگاه و حضور مثبت و اثرگذار آن در جریانات سیاسی و فرهنگی می شود اگرچه یک مدتی بلاتشبیه عین منارجنبان اصفهان، دور آن داربست زده شده تا تعمیرات لازم روی آن انجام پذیرد که در آینده دچار انحراف و اعوجاج و افراط و تندروی نشود. جنبش آن است که آهسته و پیوسته رود!

ژنبش دانشژویی: حرکتی در عین بی حرکتی، که محیط دانشگاه را به بی تحرکی و رخوت می کشاند و باعث اعتیاد برخی دانشجویان لرزنده به مواد لازم برای سازندگی کذایی می شود. مسئولان فرهنگی دانشگاه ها مشغول تقویت و تحکیم جریان ازدواج دانشجویی هستند، مراقب باشند که از جریان های خلاف جریان دیگر غافل نگردند. یک دفعه می بینید طرف دانشجوی مثلا ادبیات است، اما به مهندسی مواد هم علاقه دارد.

بسته پیشنهادی: هر چند کلمه حساس «بسته» در اینجا از بار معنایی خاصی برخوردار است و دل آدم به هزار جا می رود، اما منظور و مراد ما، طبق روال معمول این ستون، همان بسته راهکاری همیشگی است که در کنار انتقادات سازنده مان به عنوان پیشنهاد های ارزنده، ارائه می دهیم:

1ـ توجیه دانشجویان: آموزش دانشگاه حتما به دانشجویان عزیز متذکر شود که منظور از کلاس های عملی در برنامه ارائه شده از سوی دانشگاه چیست. دشمن سوءاستفاده نکند.

2ـ پاسداشت اکثریت: فراموش نکنیم که حتی اگر آمار اعلام شده از سوی مسئولان درست باشد، باز حدود 94درصد دانشجویان ما سالم و متنفر از اعتیاد هستند. اگر هم مختصراعتیادی دارند، به مطالعه و کسب علم و دانش است که از بیکاری بهتر است.

3ـ شناسایی منحرفین: فقط جریان اعتیاد نیست؛ جریان های انحرافی عموما در همه جا هستند. محیط دانشگاه هم مستثنا نیست. همین چند روز پیش، پسر دانشجویی که با نفوذ به رایانه استادش، نمره های تجدیدی خود و هفت نفر از همکلاسی هایش را دستکاری کرده بود، با ارائه شکایتی از سوی استاد، از سوی پلیس فتای استان خراسان، بسرعت دستگیر شد. باز خدا را شکر که فقط به رایانه ختم شده و طرف به«یارانه» استاد نتوانسته نفوذ کند!

4ـ استیضاح وزیر: چندی است که عده ای معدود از نمایندگان مجلس، به دنبال طرح استیضاح وزیر محترم علوم ـ آقای دکتر فرجی دانا ـ هستند که کسی آن را به این مقوله اعتیاد برخی از دانشجویان ربط ندهد. ظاهرا دلیلش عمل نکردن به برخی وعده ها و قول ها از سوی وزیر بوده که هیات رئیسه مجلس از آنها خواسته تا با خود وزیر جلسه بگذارند و مسائل را حل کنند. اگر شد و یادشان بود، بد نیست راجع به همین آمار اعتیاد دانشجویان هم یک صحبتی به عمل آورند؛ به هرحال، مملکت چیزهایی مهم تر از ساپورت هم دارد که یحتمل از سوی دشمن ساپورت می شوند!

رضا رفیع

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
کپچا تصویری
کارکترهایی که در تصویر نمایش داده میشوند را وارد کنید