نقد حاتمی کیا بر جریان سینمای ایران

2584.jpgحضور ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان بعد از نمایش فیلم «چ».
افزود: تاریخ انقلاب بخصوص اوایل آن، پر از حادثه‌ها و فراز و نشیب‌هایی بود که از دید ما هنرمندان، این حوادث، حوادثی دراماتیک بوده که در جنگ و بعد از جنگ گم شده و کمتر گفته می‌شود و همین امر باعث می‌شود این اتفاقات در اذهان باقی نمانند.

وی روایت فیلم «چ» را روایت ایران پرتلاطم سالهای اول انقلاب دانست و بیان کرد: «چ»، شش ماه بعد از انقلاب را توضیح می‌دهد که شاید در آن روزها، ما و همسالانمان به اهمیت آن وقایع توجه نمی‌کردند. ولی وقتی مسئله برایمان روشن‌تر می‌شود که به شورش‌های مصر و اتفاقات مهمی که در لیبی و تونس رخ داد و یا تراژدی سوریه بنگریم؛ زیرا امروز می‌فهمیم همگی این اتفاقات می‌توانست در ایران نیز رخ دهد.

این کارگردان دفاع مقدسی اذعان کرد: این، حقانیت خون بچه‌هایی است که در ابتدای انقلاب، جانانه ایستاده و با مظلومیت خودشان و با انرژی زیاد، جلوی اتفاقات ناگوار را گرفتند. خون‌های آنهاست که این کشور را سرپا نگه داشت و اگر رهبـر کبیـر انقـلاب و کسی کـه نـاخــدای کشتـی ایـران در آن روزهـا بـود، نبـود همـان بـلایــی که سـر کشـورهــای عـربــی امـروز آمـده، بـر سـر مـا نیـز می‌آمـد.

حاتمی‌کیا به نگاه مهربانانه‌ای که نسبت به نژاد کُرد، در فیلم «چ» داشته است اشاره کرد و گفت: برخی ناراحتند که نکند نگاه مهربانانه‌ای نسبت به نژاد مظلوم کُرد در فیلم «چ» نداشته باشیم؛ که من می‌گویم شهید چمران و شهید وصالی و دوستانش، به کمک تظلم‌خواهی مردم پاوه برخاسته‌اند و من سعی کرده‌ام این جریان را منعکس کنم.

وی افزود: می‌دانم که این بسیار تراژیک است که دو هم‌لباس و دو هم‌زبان، در مقابل هم اسلحه بکشند؛ مانند آنچه که در پاوه و یا عملیات مرصاد اتفاق افتاد، اما من ناگزیر به بیان واقعیت‌ها بودم. بعضی‌ وقت‌ها می‌شود اسلحه‌ای که شلیک می‌کند و اسلحه‌ای که پاسخ می‌دهد، هر دو، دست دو نفری است که یک لباس پوشیده‌اند؛ و این جاست که موقعیت را تراژیک می‌کند و همان ماجرایی پیش می‌آید که در عملیات مرصاد بود که در مقابل ما، کسانی بودند که به زبان خود ما حرف می‌زدند. این هم از طوفان‌های انقلاب بود و مگر در دوره‌ی صدر اسلام و دوران حضرت علی(علیه السلام) غیر از این بود؟

کارگردان «روبان قرمز» خاطرنشان کرد: من برای نژاد کُرد، احترام ویژه‌ای قائلم؛ بخصوص برای اورامی‌ها و پاوه‌ای‌ها که خود آنها از چمران و دستمال سرخ‌ها خواستند که به کمکشان بروند. هـر چنـد مطمئنـم بعـد از اکـران فیلـم، وسـواس خنّـاس‌هــایـی هسـتند کـه ایـن مسئـله را طـور دیـگری جلـوه بدهنـد.

وی، شهید چمران را متعلق به همه مردم دانست و از همه افراد خواست که کسی را مصادره نکنند؛ چراکه مصادره کردن این افراد، کاستن از عظمتشان است.

دلایل حاضر نشدن در اختتامیه فیلم فجر
کارگردان فیلم «چ»، در بخش دیگری از سخنان خود به حضور نیافتنش در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر اشاره کرد و گفت: جشنواره فیلم فجر، به هیچ عنوان برای من مهم نبود و من به مراسم اختتامیه آن نرفتم؛ چون احساس کردم مدیران این جشنواره، چه آگاهانه و چه ناآگاهانه، مراسم و آراء را با آرایش خاص چیدمان کردند.

به جای پهن کردن فرش قرمز، به افکارمان نگاه کنیم
وی، خود و فیلم «چ» را مقبول جریان سینمایی جشنواره فیلم فجر ندانست و بیان کرد: متأسفانه جشنواره فیلم فجر و بخصوص مدیریت آن، ساختار خود را و نیز الگوهایشان را از آن طرف آب می‌گیرند و رد کارپت می‌اندازند؛ ولی من به آنها می‌گویم که به جای اینکه به این توجه کنید که چه رنگی زیر کفشهایمان پهن شود، به افکارمان نگاه کنیم!!

این کارگردان مطرح سینمای دفاع مقدس، پاشنه آشیل سینمای ایران را، عدم توجه به فیلم‌هایی چون «چ» و آثاری با این مضمون دانست و تصریح کرد: وقتی فیلم «چ»، حتی در بخش فیلمنامه، به عنوان مضمون واجد شرایط انتخاب نمی‌شود، این معنی را می‌دهد که این گونه مسائل، مسئله‌ی دوستان ما در جشنواره فجر نیست.

وی ورود به دنیای اول انقلاب را به میدان مین تشبیه کرد و گفت: اول انقلاب، دوران پیچیده‌ای بود و ورود به این دنیا، کار بسیار سختی است و کسی که به این دنیا ورود می‌کند، به مانند کسی است که پا در میدان مین می‌گذارد. در چنین شرایطی، وقتی می‌بینیم که فیلم «چ»، که برهه‌ای مهم از دوران ابتدای انقلاب را به تصویر می‌کشد، مورد توجه قرار نمی‌گیرد، دچار ناراحتی می‌شویم و این مسایل، ناخوشایند به نظر می‌رسد.

کـارگـردان «موج مرده» به ایـن نکتـه نیز اشـاره کـرد کـه در جشنـواره فیلـم فجـر بـه او گفتـه‌انــد که قـرار اسـت از دسـت رئیـس جمهـور جایـزه بگیـرد، پس دیگر به این فیلم جایزه‌ای نمی‌دهند؛ جایزه‌ای که بعداً هم انکار شد.

من از این سیمرغ‌های شیشه‌ای زیاد دارم
وی همچنین گفت: دوستان جشنواره فجر می‌خواهند من را فیلمساز وابسته تعریف کنند که از دست همکاران خود جایزه نگرفته اما از دست رئیس‌جمهور جایزه می‌گیرد. پس هوشمنـدی بـه مـن می‌گویـد بـه نـام نامـی بچـه‌هــای جنــگ، غریــب بایستـم؛ ضمـن اینکـه مـن از ایـن شیشـه‌هـای سیمـرغــی کـه بـه سینمــاگـران می‌دهنـد، زیاد دارم و حتی دیگر در طاقچه خانه خود، جای یکی دیگر را ندارم.

وی ادامه داد: وقتی می‌بینم جشنواره‌ای مثل برلین، وقتی قرار است با جهان غرب و آمریکا آشتی کند، رئیس هیئت داوران را اسپیلبرگ قرار می‌دهد و وقتی که می‌خواهد با خاورمیانه آشتی کند، رئیس داوری دیگری را انتخاب می‌کند، نمی‌توانم ساکت بنشینم. ساده لوحی دوستان جشنواره را می‌بینیم که خیلی ساده اشاره می‌کنند که "این‌گونه نیست و اینها، همه نگاه سلیقه‌ای است". نه عزیزان، این، نگاه سلیقه‌ای نیست.

انتقاد از علی معلم، سخنگوی هیأت انتخاب فیلم فجر
حاتمی‌کیا با انتقاد از علی معلم، که حاتمی‌کیا را به رفتار قیّم‌مأبانه متهم کرده بود، گفت: من قیّم‌مأبانه رفتار می‌کنم یا شمایی که در هر حکومتی هستید؛ یک روز با پاپیون هستید، یک روز با کراوات و یک روز با پیراهن سفید!! شمایی که در دولت احمدی‌نژاد هستید و در دولت روحانی و خاتمی هم هستید. من قیّم هستم یا شما؟

وی از اینکه همکاران سینمایی‌اش در انتخاب فیلم‌های برتر جشنواره فیلم فجر، به فیلم‌هایی مانند «چ» و «شیار ۱۴۳» توجهی نکردند، انتقاد کرد و افزود: بازی زیبای خانم مریلای زارعی در «شیار ۱۴۳» ستودنی است و باید آسیب‌شناسی شود که چرا این گونه می‌شود که جشنواره ما، با نگاه ساده‌لوحانه‌ی دوستان به جشنواره هنری و سلیقه‌ای ربط داده می‌شود.

حاتمی کیا در پایان سخنان خود، خطاب به حجت الاسلام روحانی(رئیس جمهور) گفت: آقای روحانی! جریان فرهنگی ما، مردان بزرگ می‌طلبد؛ نه مردانی که بیست و چهار ساعت پای حرف خود نمی‌ایستند!! من بابت این نوع سخن گفتن، هزینه داده‌ام و افتخار من این است که با همین حرف‌هاست که اسم من پیش شما جوانان عزیز مطرح می‌شود.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
کپچا تصویری
کارکترهایی که در تصویر نمایش داده میشوند را وارد کنید