سینما و سلطه وحشت

2117.jpgسینمای هالیوود با ساخت فیلم هایی در ژانر وحشت همواره مردم جهان را به خود جذب کرده است این جذابیت فقط به دلیل موضوع وحشت نیست بلکه خشونت نیز چاشنی اصلی این گونه از فیلم ها قرار گرفته است.

روش های جذاب ساخت و تولید این گونه فیلم ها دایما در حال بازنگری و تکامل است اما آنچه در این گونه فیلم ها جلب توجه می کند موضوع هزینه و سودآوری اقتصادی برای کمپانی های تولید کننده است می توان به جرات گفت که پیام داشتن به تنهایی موضوع قابل توجهی نیست به نظر می رسد که فیلم باید سود سرشاری برای سرمایه گذاران و تولید کنندگان آن داشته باشد .

بی تفاوتی:
غرب در برای خود برنامه ای مدون آماده کرده است این سبک ، ساده ترین راه برای دشمن تراشی و شروع جنگ است مثلا در خبری پر طمطراق گزارش می شود که انفجاری توسط یک بمب ساده و یا یک چیزی شبیه آن در یک جای دنیا اتفاق افتاده است ،مردم را به فکر وا می دارند که این کار به همین سادگی است و زیاد مورد اهمیت نیست و در طی هفته و ماه ها اخبار زیادی از این وقایع را اطلاع رسانی می کنند و مردم فکر نمی کنند که آن طرف داستان چیز دیگری هم می تواند وجود داشته باشد. مردم و مخاطب به این فکر نمی کنند که در آن کشورهای بمباران شده شهروندان و خانواده هایی زندگی می کنند که واقعی هستند و زندگی در آن جا جاری است بنابراین خیلی راحت با اتفاقات و جنگ های واقعی اشتباه گرفته می شود.

این خشونت ها را روی پرده سینما و تلویزیون می بینند بعد همان اتفاقات در زندگی واقعی در اطراف او نیز رخ می دهد دیگر نمی تواند فرق آن را تشخیص دهند و فکر می کنند این هم مثل همانی است که در سینما دیده اند و بی اهمیت از کنار آن می گذرند.
این بزرگترین مشکلی است که هالیوود در اشاعه خشونت به وجود آورده است.

درآمدزایی:
تا سال 1948 میلادی استودیوهای هالیوود تنها یک منبع درآمد داشتند که گیشه سینما بود اما با فراگیری تلویزیون و استودیوهای سینما راه های جدیدی برای درآمد زایی پیدا کردند فیلم های خانگی را وارد بازار کردند

تا سال 2003 در آمد استودیوهای هالیوودی از بازار سرگرمی خانگی ،تلویزیونی و بازی های رایانه ای و دی وی دی ها 5 برابر بیشتر از فروش گیشه سینماها بوده است آن ها دریافته بودند هر مقدار بر هیجان و وحشت و خشونت فیلم ها افزوده بشود حتی بوسیله خیال پردازی نویسندگان بهتر می توان جوانان و نوجوانان را بعنوان مخاطبان اصلی جذب کرد.

انتقام جویان:
به طور مثال هالیوود با فیلم انتقام جویان با دیگر خطری خیالی برای جهان طراحی می کند تا قهرمان سازی جدیدی را به رخ جهانیان بکشاند فیلم هایی که با حمله غیر منتظره دشمنان به زمین و به خطر افتادن امنیت جهانی آغاز می شود پس از این رییس سازمان حافظ صلح بین الملل دستور تشکیل تیمی خبره از قهرمانان را صادر می کند ابرانسان ها دور هم جمع می شوند تا با یک سری صحنه های رایانه ای و هیجان برانگیز یکبار دیگر علاوه بر القا این معنا که امریکا نگهبان اصلی دنیاست و ناجی بشر است میلیارد ها دلار را به جیب کمپانی های بزرگ هالیوود سرازیر کنند این گونه فیلم ها در راستای تامین اهداف ویژه سیاسی فرهنگی است و اهدافی مالی.

خیال پردازی نویسندگان فیلم های هالیوودی تا به آنجاست که قهرمانان خیالی ایشان ناجی بشریت می شونداما فیلم هایی که تا کنون درباره قهرمانان ملی در امریکا ساخته شده است عمدتا آمریکایی نبوده اند و مهم ترین امریکایی های قهرمان را آدم کش ها ی هفت تیر کش در فیلم های وسترن می توان دانست.

این گونه فیلم ها تاثیر دقیقی بر ذهن نوجوانان و جوانان جهان خواهد داشت امروز مخاطبان جدید در سراسر جهان باید با عصبانیت زندگی کنند اشتغالی جز دیدن صحنه های خشن و کشتار نداشته باشند دایما ترس و وحشت بسر برند و در مواقع بروز خطر قهرمانان خیالی و افسانه ای امریکا را ناجی خود بدانند.
ضعف و عدم اعتماد به نفس در تربیت چنین شخصیت هایی همان است که دولت های سلطه جو به دنبال آن هستند.

فیلم های ترسناک به شکل کاملا گمراه کننده و زیرکانه ای در برخی جهات واقعت را نشان می دهند اگر فقط به نتیجه جنگ در عراق به خوبی بنگرید می بینید چقدر وحشتناک است آن وقت افرادی را می بینید که به خاطر پول ، از وحشت های زندگی بهره برداری می کنند از یک صحنه غیر واقعی استفاده می کنند تا مردم را بترسانند.

داستان های واقعی:
در ایالت کلورادو همان جایی که بستر فیلم بازگشت بت من است یک نفر در حمله مسلحانه به سالن سینما در شهر دنور آمریکا ۱۲ نفر مردم این کشور و ساکنان ایالت کلرادو را به کام مرگ کشاند. طی این حادثه، فرد مهاجم که خود را مجهز به جلیقه ضد گلوله، ماسک ضد گاز و چهار قبضه اسلحه کرده بوده وارد سالن سینما شده و پس از پرتاب گاز اشک‌آور به میان تماشاگران، شروع به تیراندازی کرد. در جریان این تیراندازی 12 نفر کشته و 58 نفر نیز زخمی شدند. وی پس از دستگیری اعلام کرد که خود را "جوکر" (شخصیت منفی فیلم "شوالیه سیاه برمی‌خیزد") می‌داند.

در تاریخ چهاردهم دسامبر 2012 نیز طی یک تیراندازی در دبستان سندی هوک، در نیوتاون 26 نفر، شامل 20 دانش‌آموز و 6 نفر از کارکنان کشته شدند. تیرانداز، جوانی 20 ساله به نام آدام لانزا بود که بعد از کشتار و تیراندازی در همان مدرسه خودکشی کرد.

یا در کشتار دبیرستان کلمباین اشاره به کشتاری در ۲۰ آوریل سال ۱۹۹۹ که در دبیرستان کلمباین در ایالت کلرادویایالات متحده آمریکارخ داد. در این حادثه دو تن از دانش‌آموزان این دبیرستان با تیراندازی به سمت دیگر دانش‌آموزان و معلمان مدرسه، باعث کشته شدن ۱۲ تن از دانش‌آموزان به همراه دو معلم شدند.

این همان ارتباط مستقیم فیلم های ترسناک و صحنه های خشن و زندگی واقعی در امریکا وجود دارد فیلم های مانند فیلم هالووین که نام یک فیلم ترسناک و اسلشر آمریکایی است که محصول ۱۹۷۸ آمریکا است. این فیلم به کارگردانی جان کارپنتر کارگردان معروف به سلطان وحشت ساخته شده‌است . همچنین این فیلم موفق‌ترین فیلم کارگردان‌های مستقل آمریکایی است. داستان فیلم درباره یک قاتل روانی به نام مایکل مایرز است که قصد کشتن قهرمان داستان لوری استرود را دارد.

کارگردان فیلم تصمیم گرفته بود که با ساخت فیلم ترسناک به شهرت برسد چون تا آن زمان فیلم قابل توجهی نساخته بود و با بودجه اندک 300 هزار دلاری این فیلم را ساخت و موجب شد به کارگردانی مطرح و پولساز تبدیل شود سینمای هالیوود با جلوهای مختلف سود کلانی را جیب تولیدکنندگان آن فرستاده است.این سینمای هالیوود با ساخت یک سری فیلم های هالوین نشان داد که می توان سود بسیار زیادی را بدست آورد حتی اگر موضوع این گونه فیلم ها نتایج بسیار منفی در جامعه به نمایش بگذارد.

کمپانی بزرگ در هالیوود فقط تولیدکننده فیلم نیستند بلکه فعالیت استودیوهای بزرگ در حوزه های مهمی چون توسعه سرمایه گزاری ، بازار یابی، تبلیغ و فروش محصولات متمرکز است هر یک از این کمپانی ها بازویی تواتمند برای خود ایجاد کرده اند که خود قسمت بزرگی از پیکره ایشان را تشکیل می دهد نقد و تحلیل پیکره اقتصادی کمپانی هالیوودی بمنزله صنعت سینما در امریکا بحث بسیار جالب و مفصلی است.

سیدغلامحسن خاکزاد شاهاندشتی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
کپچا تصویری
کارکترهایی که در تصویر نمایش داده میشوند را وارد کنید