رشد شخصیتی چیست؟

3126.jpgاصولاً رشد شخصیتی چیز خوبی است، بنابراین:

۱- اگر مایل هستید شخصیت شما رشد کند، ابتدا لازم است شخصیت داشته باشید. چون نمی‌شود چیزی را که وجود ندارد رشد داد. یعنی اگر در طول روز بیش از سه بار با عنوان «بی شخصیت» مورد خطاب قرار می‌گیرید بهتر است در اسرع وقت فکری به حال خودتان بکنید.

۲- بسیاری بر این عقیده‌اند که همه‌ی انسان‌ها شخصیت دارند؛ ولی شخصیت‌ها با توجه به خیلی چیزها یا خوبند یا بد. این خیلی چیزها را کسانی تعیین می‌کنند که ما نیستیم! یکی از راه‌هایی که می‌توانید نگران رشد شخصیتی خود نباشید و در هر حالی که از نظر شخصیتی هستید، به خودتان و دیگران بقبولانید که شخصیت والایی دارید این است که کاری کنید که جزو همان کسانی باشید که این ملاک‌های دسته‌بندی را تعریف می‌کنند. از جمله مهم‌ترین این افراد، افراد معروف و مطرح یا به اصطلاح فرنگی‌ها، «سلبریتی‌ها» هستند. سیاستمدار، فوتبالیست، بازیگر، خواننده‌ی نسل جوان و…
مثلاً اگر در نظر ما بکار بردن فلان عبارت، زشت و نشانه شخصیت بد یک نفر است، ممکن است در نظر یک نفر دیگر که سیاستمدار است و طرفداران آن فرد، اصلا نشانه بدشخصیتی نباشد. یا فلان بازیگر یا فوتبالیست یا خواننده (که خب البته امروزه بیشتر افراد، هر سه تای این‌ها هستند!) حق دارد هر رفتاری که دوست داشت، داشته باشد و به ما ربطی ندارد که بالای چشمش ابرو هست یا نیست!

۳- برای رشد دادن شخصیت خود، لازم است فرد یا افرادی را الگوی خود قرار دهید. الگوگیری باعث می‌شود که همراه با جامعه و اکثریت حرکت کنید و از تغییرات روزانه ملاک‌های دسته‌بندی شخصیت، غافل نباشید. اگر نمی‌توانید سیاستمدار/بازیگر/خواننده و … باشید، لااقل این افراد را الگوی خود قرار دهید. خدا را شکر بخاطر پیشرفت روزافزون فن آوری و ظهور وسایل ارتباط جمعی مدرن، این سلبریتی‌ها به راحتی در دسترسند. یعنی اگر زمانی امکان حضور یک عده در صدا و سیما نبود، امروزه علاوه بر حضور شبانه‌روزی این افراد روی آنتن، می‌توانید با مراجعه به صفحات فیسبوک و اینستاگرامشان، مو به مو از زندگی شخصی آنها الگوبرداری کنید. از مدل کفشی که برای سگشان خریده‌اند تا کبودی اعضا و جوارح!

۴- اگر شخصیت شما، رشد یافته نیست و به نسبت سایر افراد جامعه در وضعیت اسفباری وجود دارد، اصلاً جای نگرانی نیست. بهرحال وجود تفاوت و اختلاف سطح بین شما و دیگران در خیلی زمینه‌ها امری طبیعی است و شما باید تمام تلاش خود را برای کم کردن این اختلاف سطح داشته باشید. نکته مهم این است که برای کم کردن اختلاف حتما لازم نیست که شما رشد کنید؛ بلکه می‌توانید دیگران را به سطح خود نزدیک کرده و بعد سطحشان را پایین‌تر هم بکشید! انتقاد کردن از همه‌ی جنبه‌ها و رفتارهای مردم جامعه و دری وری گفتن به آنها در طول زمان باعث می‌شود که آنها شما را از نظر شخصیتی بالاتر از خود به حساب بیاورند و بپذیرند که هیچگاه به درجه‌ای از شخصیت که شما به آن رسیده‌اید نخواهند رسید.

رضا احسان‌پور

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
کپچا تصویری
کارکترهایی که در تصویر نمایش داده میشوند را وارد کنید