دل بباید خنک شدن، آری!

963.jpg«دل» و «شکم» در علوم پزشکی، راونشناسی و زبان‌شناسی هر کدام یک تعریفی دارند. سالها از زمانی که انسان‌های اولیه دلشان را شکم می‌دانستند، می‌گذرد. درست است که برای سیر کردن شکم باید دلی از عزا درآورد، و درست است که به وقت «دل درد»، دست بر شکم می‌گذاریم، اما روشن است که دل بیشتر تعریف رمانتیک دارد، که هر هله هوله‌ و آشغالی نمی‌شود در آن ریخت!
طبیعی است که وقتی می‌گوییم دلم تنگ شده است، منظور شکم نیست! یا منظور از گرفتن دل، گرفتن شکم نیست.
اگر کسی گمان کند که منظور از دلدار همان شکم‌دار است؛ حالش خوب نیست و باید دل و روده و شکم شیردانش را بیرون ریخت!

بشر هر چه بیشتر رشد می‌کند، بیشتر به اهمیت دل پی می‌برد و می‌کوشد همه کارها را دلی انجام بدهد. دل عامل خلق آثار بزرگ هنری بوده. اصلا هر چه دل بخواهد همان است. از همین رو وقتی از کسی می‌پرسند «چرا چنین کردی؟» پاسخ می‌دهد «چون دلم خواست!»

محققان و روان‌پژوهان به این نتیجه رسیده‌اند که دل هر روز قلمرو بیشتری را فتح می‌کند و روزی برسد که همه‌ی مسائل جهان دلی حل بشود و بشود جهان را دلی مدیریت کرد و دلی از عزا در آورد.
اکنون در آستانه‌ی فصل گرما تحقیقات جدیدی از سوی دانشمندان نشان می‌دهد که حل مشکل گرمای کره‌ی زمین هم دلی شود، آری اما به خون جگر شود!

این نتایج حاصل پژوهش‌های میان‌رشته‌ای است. پزشکان و روانشناسان از سویی و ادیبان از سویی دیگر آمده‌اند میانه‌ی کار را گرفته‌اند، که بتوانند مشکل گرما را با روش‌های بومی حل کنند و اعلام کرده‌اند با عنایت به ضرب‌المثل «مشکلی نیست که آسان نشود» و به همت متخصصان داخلی به راهکاری برای خنثی‌سازی گرمای تابستان و تبعات آن دست یافته‌اند که به مراتب از نمونه‌های خارجی آن مفیدتر و مقرون به صرفه‌تر است!

جسم آدمی همیشه از گرما عاجز است. حتی هر روز یک جای آدم (از شدت گرما) ممکن است بسوزد. اما در این روش با درونی کردن بسیاری از مفاهیم و با تکیه بر علوم پزشکی و ادبی توصیه می‌شود که از قید این جسمی خاکی و بی‌ارزش رها شویم و به درون بازگردیم و بجای اینکه همیشه عزای خنک شدن جسممان را داشته باشیم، کمی هم به خنک شدن درونمان بها بدهیم. اوحدی مراغه‌ای هم سروده است: می‌دهد در تنم گواهی دل/ که نگویی سخن ز مشتی گل

بهترین شاهد برای اولویت خنک شدن دل و درون بر خنک شدن جسم و بیرون اینکه گاهی پس از مدتها که لج کسی را در می‌آورید یا از کسی انتقام می‌گیرید می‌گویید: حالا دلم خنک شد!
دانشمندان با تاکید بر قید «حالا» تاکید می‌کنند که پیش از خنک شدن دل شاید انتقام‌گیرنده کارهای دیگری هم کرده، اما در این لحظه‌ی حساس احساس آرامش می‌کند و می‌گوید:‌ »حالا» دلم خنک شد!
صائب تبریزی هم می‌گوید: «دل ز دنیا زودتر گردد جوانان را خنک»
پس صد البته که خنک شدن دل بر خنک شدن سایز اجزا این جسم خاکی اولویت دارد.
در حال حاضر خنک‌سازی در فصل تابستان با روش‌های بیرونی انجام می‌شود. گرمای کره‌ی زمین هم که تمامی ندارد. شما حساب کنید که اگر قرار باشد زمین هی گرم بشود و پوشش انسان به بهانه‌ی خنک‌سازی آب برود که نمی‌شود. با توجه به پیش‌بینی دانشمندان ممکن است کار به جاهای باریک هم برسد.

بنابراین روش‌های خنک‌سازی دورنی بسیار مفیدتر و تاثیرگذارتر از روش‌های بیرونی است و با فرهنگ ما هم بیشتر سازگاری دارد! هفتاد هزار پلیس زبان بسته هم از صبح تا شب در خیابان‌ها علاف نمی‌شوند.
این روش به بهینه مصرف کردن انرژی و قانون هدفمند کردن یارانه‌ها هم کمک می‌کند و نشان می‌دهد این قانون، به غایت دلی است و از دل برآمده و بر دل هم می‌نشیند!
دیگر وقتی خنک‌شدن دل مرسوم شود، کره‌ی زمین خودش را آتش هم بزند غمی نیست. خوشبختانه در اطراف اتفاق‌ها، خبرها و صحبت‌هایی که در خنک شدن فضا کمک می‌کنند، کم نیست. شنیدنی‌هایی که نه فقط به خنک‌سازی کمک می‌کنند بلکه به مثابه خالی شدن پارچی آب یخ بر هیکل آدم می‌ماند. استفاده از نوع خاصی از رسانه ها به خنک‌سازی کمک می‌کند.
بنابراین از این پس حتی در فضاهای شلوغ مثل مترو، اتوبوس و مکان‌های عمومی احساس گرم بودن را از خودتان دور کنید و به چیزهایی فکر کنید که نه تنها خنک‌تان می‌کند، بلکه شاید گاهی سبب یخ کردن نوک پا تا نوک سرتان هم بشود و حتی لزره بر اندامتان هم بیاندازد!

محمدعلی مومنی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
کپچا تصویری
کارکترهایی که در تصویر نمایش داده میشوند را وارد کنید