تاریخچه انیمیشن

3250.jpgتاریخچه انیمیشن:
سال 1824این یک خواب نبود، اشیاء ساکن دیگر حرکت می‌کردند! با نگاه کردن به چند تصویر پس سر هم از یک جسم، می‌توانستیم حرکت آن‌ها را مشاهده کنیم.
سال 1872با اختراع فناکیس توسکوپ، که از قدیمی‌ترین اسباب‌ های زنده نگاری است، توهم حرکت عینیت یافت و مثلا برای دیدن حرکت یک اسب، دیگر نیازی به تخیل نبود، تنها چند تصویر از آن کفایت می‌کرد، همین!
سال1889 با اختراع کینتوسکوپ پنجره ای جدید به روی بشریت گشایش یافت. توماس ادیسون، با عبور دادن پی در پی و با سرعت تصویر یک جسم در حالت‌های مختلف، حرکت آن را نمودار و دنیای فیلم را متولد کرده بود.

تولد والت دیزنی:
سال 1901خالق انیمیشن‌های جاودانه میکی ماوس و سپیدبرفی در سال 1901 متولد شد. او با ساخت، صدها انیمیشن کودکانه و شهر رویایی بچه‌ها، دیزنی لند، بی شک از محبوب‌ترین چهره های قرن بیستم برای کودکان جهان بوده است.
سال1906اولین فیلم صامت توسط پدر انیمیشن امریکا، یعنی جمیز استوارت بلکتن ساخته شد. او این رویداد تاریخی را با کشیدن چهره های طنزگونه بر روی تخته سیاه و فیلم گرفتن از آن‌ها رقم زد.
سال 1914وینسور مک کی (Winsor McCay) کارتونی به نام Gertie, The Trained Dinosaur را در قالب یک مجله شامل ده هزار نقاشی تولید و انیمشنی کرد. دایناسوری دوست داشتنی که خارج از وهم، زنده بود و حرکت می‌کرد.

حماقت گربه ای:
سال 1920 اکنون توجه همگان به حماقت گربه ای جلب شده بود که استودیوی سالیوان آن را خلق کرده بود، گربه ای محبوب به نام فلیکس که عکس آن را می‌توانستی بر روی هر وسیله ای ببینی.

خیز بلند برادران دیزنی:
سال 1923 والت دیزنی به همراه برادرش روی، استودیوی کارتون دیزنی را راه اندازی کردند، همان استودیویی که خروجی آن تمام سرگرمی‌ها و دلخوشی های بچه‌هایی بود که ساعت‌ها محو تلویزیون می‌شدند.

میکی موس:
سال 1928 اولین انیمیشنی بود که به صورت صدادار تولید شد. میکی، ستاره آن نیز به یک چهره بی رقیب بین المللی عصر خود گشت و نام خالق خود، دیزنی را در تاریخ ماندگار نمود.
1930 کارتون‌های کمپانی فیلمسازی برادران وارنر، با «غرق شدن در وان حمام» متولد شدند. کارتونی کوتاه که توسط Hugh Harman و رودولف Ising کارگردانی و توسط Friz Freleng انیمت شده بود.

سفید برفی:
1937 اولین فیلم بلند انیمشنی تاریخ به نام سفید برفی و هفت کوتوله توسط شرکت والت دیزنی تولید شد. فیلمی رنگی که توسط دیوید هند کارگردانی و در سال ۱۹۸۹ تحت عنوان «اثر فرهنگی، تاریخی، زیبا و قابل توجه» به فهرست گنجینه ملی فیلم آمریکا اضافه شد.

تام و جری:
1940توسط زوج موفق دنیای انیمیشن، ویلیام هانا و ژوزف باربارا است که توسط شرکت مترو گلدوین مایر تولید شد؛ شاهکاری تمام عیار از تلاش‌های گربه ای به نام «تام» برای به دام انداختن «جری موشه»!

باگز بانی:
باگز بانی خرگوشی شبه انسان است که توسط کمپانی تولیدات لئون اسلینگر ساخته شده که بعدها در سال ۱۹۴۴ تبدیل به کمپانی برادران وارنر شد متولد شد. بی توجهی گستاخانه‌ی او باعث شد که در طول جنگ جهانی دوم و پس از آن محبوب تماشاچیان آمریکایی باشد.

میگ میگ:
1948کاراکتر های کایوتی و رود رانر توسط کارگردان مطرح انیمیشن، چاک جونز و توسط کمپانی برادران وارنر متولد شدند. انیمیشنی که پایان هر اپیزود آن، با ناکامی گرگی بدشانس کایوتی، در به دام انداختن یک موجود فوق العاده سریع رقم می‌خورد.

سیندرلا:
1950 در همان زمانی که ساخت انیمیشن برای آگهی‌های تلویزیونی سود هنگفتی را نصیب شرکت‌های ساخت انیمیشن می‌کرد، انیمیشن سیندرلا توسط کمپانی والت دیزنی، ساخته شد و به یکی از محبوب‌ترین محصولات این عرصه بدل گشت.

سرزمین رویاها:
1955 پارک تفریحی دیزنی‌لند (Disneyland Park) در کالیفرنیا امریکا توسط والت دیزنی افتتاح شد. دیزنی لند سرزمین رویایی کودکان بود در واقعیت تجسم پیدا کرده بود. پارکی که طبق تخیلات و سلیقه کودکانه و با شخصیت‌های کارتونی ساخته شده بود.
1960مجموعه‌های کارتونی محصول هانا - باربرا از اوایل دهه ۶۰ از پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیون در سراسر آمریکا بود و موفق‌ترین و محبوب‌ترین مجموعه آن‌ها که دنباله‌های بسیاری بعد از اولین پخش تلویزیونی، برایش ساخته شد «فلینستن‌ها» یا همان عصر حجر خودمان بود
1964با تولید فیلم «مری پاپینز»، یکی از مشهورترین فیلم‌های کودکان تاریخ سینما ساخته شد.
این فیلم اولین تلفیق انیمشن و یک فیلم واقعی بود که بسیار هم موفق از آب در آمد.

رابین هود:
1973 رابین هود، یکی از نوستالژیک ترین کارتون‌های بچه های ایران، توسط کمپانی والت دیزنی و به تهیه کنندگی و کارگردانی ولفگانگ ریدرمن، متولد شد. داستان این پویانمایی براساس افسانه رابین‌هود و براساس خصوصیت انسان نمایی حیوانات ساخته بود.
1986 Luxo Jr اولین انیمیشن تماما دیجیتالی تاریخ است که توسط شرکت پیکسار و به کارگردانی جان لستر ساخته شد. این انیمیشن کوتاه دو دقیقه ای که داستان دو چراغ مطالعه را روایت می‌کند، را باید پدر انیمیشن‌های سه بعدی امروزی دانست.

سبک زندگی امریکایی:
1989 سیمپسون‌ها، پربیننده‌ترین برنامه کارتونی تاریخ آمریکا است که از دسامبر سال 1989 هر هفته از شبکه تلویزیونی فاکس پخش می‌شود. در یک نظرسنجی در آمریکا، مشخص شد که آمریکایی‌ها درباره خانواده سیمپسون اطلاعات بیشتری دارند تا درباره متمم اول قانون اساسی آمریکا! خالق سیمپسون‌ها، مت گرونینگ است.

24 ساعت در هر شبانه روز:
1992شبکه تلویزیون کارتون؛ شبکه ای با مالکیت «هانا باربارا» که برای برای 22 میلیون نفر و در در 2 میلیون خانه شروع به پخش کارتون کرد؛ آن هم بیست و چهار ساعته! این شبکه پیشکسوت تمامی شبکه های کارتون امروزی است.
1994 «کاتزنبرگ» پس از استعفای از شرکت والت دیزنی، به همراه دوست خود اسپیلبرگ و دیوید جفن، استودیوی دریم ورکز را بنیانگذاری کرد؛ استودیویی که به اصلی‌ترین رقیب شرکت والت دیزنی، برای تولید انیمیشن تبدیل شد.

داستان اسباب بازی:
1995داستان اسباب بازی (Toy Story) اولین انیمیشن بلند سه بعدی است که توسط والت دیزنی و در استودیوی پیکسار ساخته شد. به دنبال استقبال از این فیلم، دنباله آن با نام داستان اسباب بازی ۲ در سال ۱۹۹۹ و داستان اسباب بازی ۳ در سال ۲۰۱۰ اکران گشت.

غول سبز:
2001 با تولید شرک، دنیای انیمیشن به سمت آینده پرتاب شد. کمپانی دریم ورکس، بر اساس شخصیت سازی ویلیام استیگ، غول سبزی را معرفی کرد که استقبال 485 میلیون دلاری مخاطبان حکایت از موفقیتش داشت. این فیلم در سال ۲۰۰۱ برنده جایزه اسکار بهترین پویانمایی شد.

در جستجوی نیمو:
2003 کمپانی‌های صاحب نام غربی، در دومین رقابت بر سر دست یابی جایزه اسکار، به کهنه کاران مشرق زمین، باختند و اسکار بهترین انیمیشن، به شهر اشباح (Spirited Away) داده شد؛ فیلمی ژاپنی به کارگردانی هایائو میازاکی. داستان فیلم در مورد کنجکاوی دخترکی به نام چیهیرو اوگینو است. از بین بهترین‌های سال 2003، همچون «کتاب جنگل 2 و خرس برادر از شرکت دیزنی، بچه خوک‌های بزرگ و نغمه های سبک: دوباره سر کار از شرکت برادران وارنر و در جستجوی نیمو اثر شرکت پیکسار» «در جستجوی نیمو» توانست اسکار بهترین انیمیشن را از آن خود کند.

شگفت‌انگیزان:
2004 در این سال آکادمی اسکار جایزه بهترین انیمیشن سال را به فیلم شگفت‌انگیزان (TheIncredibles) محصول استودیوی پیکسار اهدا کرد. رقیب اصلی این فیلم، شرک 2 از کمپانی دریم ورکس انیمیشن بود؛ فیلمی که از پرفروش‌های تاریخ است!
2005 نفرین موجود در خرگوش نما (The Curse of the Were-Rabbit)، انیمیشنی از مجموعه «والاس و گرومیت»، توانست با پشت سر گذاشتن رقبایی همچون «عروس مرده» از کمپانی برادران وارنر و «قصر متحرک هاول» از ژاپن، دومین اسکار دریم ورکز انیمیشن را تنها با 30 میلیون دلار هزینه، به ارمغان آورد.
2006 این دومین بار بود که جایزه بهترین انیمیشن سال به خارج از امریکا ارسال شد. در حضور «ماشین‌ها» از استودیوی پیکسار و «خانه هیولا» از کمپانی کلمبیا پیکچرز، جایزه اسکار بهترین انیمیشن به خوش قدم (Happy Feet) که یک انیمیشن استرالیایی است، رسید.

پاندای کونگ فو کار و وال-ای:
2008 استودیوی پیکسار باز هم اسکار بهترین انیمیشن سال را از رقیب دیرینه‌اش یعنی دریم ورکز ربود و توانست با برتری فیلم وال-ای (WALL•E) بر فیلم پاندای کونگ فو کار (Kung Fu Panda) جایگاه خود را به شدت ارتقا دهد

بالا:
2009 انیمیشن «بالا» (Up) محصول استودیو پیکسار، در سال 2009 نامزد دریافت ۵ اسکار شد که سرانجام جایزه «بهترین انیمیشن» و «بهترین موسیقی» را از آن خود کرد. همچنین «کوفته قلقلی‌ها»، «کارولاین»، «آقای فوکس فانتزی» و «شاهزاده خانم و قورباغه» از رقبای اصلی آن بودند.

گیسو کمند:
2010 انیمیشن گیسو کمند (Tangled) پنجاهمین انیمیشن کلاسیک کمپانی والت دیزنی است که با بودجه ۲۶۰ میلیون دلاریش برای ساخت، پرهزینه‌ترین انیمیشن تاریخ لقب گرفت و پس از استقبال خیره کننده انیمیشن بازان، توانست به یکی از پر فروش ترین انیمیشن‌های تاریخ نیز بدل شود
قسمت سوم از انیمیشن داستان اسباب بازی (Toy Story3) که توسط استودیو انیمیشن پیکسار ساخته و به وسیله والت دیزنی منتشر شد توانست با کارگردانی «لی آنکریچ» و صداپیشگی جمعی از بازیگران سرشناس هالیوود، جایزه اسکار بهترین پویانمایی سینمایی سال و عنوان پرفروش‌ترین انیمیشن و هفتمین فیلم پرفروش جهان در تمام دوران‌ها است.

رنگو:
2011 رنگو (Rango) از شرکت پارامونت توانست در مصاف با رقبای نام آشنایی چون گربه چکمه پوش و پاندای کونگ‌فو کار 2 از کمپانی دریم ورکز، و همچنین رقبای اسپانیایی (چیکو و ریتا) و فرانسوی (یک گربه در پاریس) خود، بدرخشد و با صداپیشگی جانی دپ، عنوان انیمیشن سال را تصاحب کند
2012 هرچند کمپانی والت دیزنی در تولید و توزیع بیشتر انیمیشن‌های برجسته سال نقش داشته، اما همکاریش به عنوان توزیع کننده با استودیو انیمیشن پیکسار در انیمیشن شجاع (Brave) بیشتر از سایر کارها نمود داشت و جایزه بهترین انیمیشن سال در جشنواره گلدن گلوب هم نتیجه‌اش شد!
اینکه انیمیشنی با تکنیک استاپ موشن ساخته شود چیز جدیدی نیست، اما اینکه همچین انیمیشنی را بتوان به روش آی مکس سه بعدی اکران کرد، چرا! فرنکن‌وینی (Frankenweenie) انیمیشنی سه بعدی و سیاه و سفید به کارگردانی تیم برتون است که دقیقا همین کار را کرده است

اعداد و ارقام انیمیشن ها:
یک ونیم میلیارد هزینه ساخت انیمیشن ایرانی تهران 1500 در طی مدت 4 سال است و به همین خاطر لقب «پر هزینه‌ترین انیمیشن ایرانی» را به خود اختصاص داده است.
10 میلیون تومان مبلغ دریافتی آقای عظیمی بابت کارگردانی 45 قسمت از انیمیشن «سیا ساکتی» در طول مدت یک سال و نیم کار است؛ که ارزش این عدد در قیاس با انیمیشن‌های خارجی، به صفر میل می‌کند!
750 دلار باعث شد آن‌ها بتوانند یک کارگاه در گاراژ عمویشان تاسیس کنند و استودیوی محقر خود را راه بیندازند. هم اکنون سرمایه کمپانی آن‌ها بیش از 60 میلیارد دلار است.
1000 کارمند اعم از هنرمند، متحرک ساز، قصه‌نویس و تکنسین، در سال 1940 در استودیوی والت دیزنی مشغول کار بوده‌اند، در حالیکه هم اکنون 137000 نفر در آنجا فعالیت می‌کنند.
کمپانی ‪ ABC‬ که از اولین پخش‌کنندگان تلویزیونی بود، 5 میلیون دلار به والت دیزنی پرداخت کرد، او هم در قبال آن متعهد شد میکی ماوس را وارد برنامه‌های تلویزیونی کند. ‬‬‬‬‬‬ 1937 میلادی اولین انیمیشن بلند سینمایی به نام «سفید برفی و هفت کوتوله» توسط کمپانی والت دیزنی ساخته شد و این صنعت را تبدیل به بخشی مستقل از سینمای زنده کرد‬‬
2001 میلادی جایزه بهترین فیلم بلند انیمیشنی هم به مجموعه جوایز اسکار اضافه شد؛ جایزه ای که در اولین دوره خود به انیمیشن شرک از کمپانی درویم ورکز اهدا شد.
«سکو»، انیمیشن موفق ایرانی با حضور در بیش از سی جشنواره بین‌المللی تاکنون شانزده جایزه ملی و بین‌المللی دریافت کرده است. «سکو» داستان پیرمردی تنها را به تصویر می‌کشد که در آخرین سکوی نفتی ایران در سال ۱۴۰۴ زندگی می‌کند، اما طبق سند چشم انداز این سکو نیز باید تعطیل شود. انیمیشن «یخ‌زده» به 25 زبان زنده دنیا اکران می‌شود. مرکز تازه تاسیس «خانه انیمیشن انقلاب اسلامی» در سال 92 یازده فیلم انیمیشن تولید کرد. این آثار عبارتند از «آتو» به کارگردانی فرهاد امین زاده، «بهانه‌های بنی اسرائیل» به کارگردانی حسین صفارزادگان، «بینا و دینا» به کارگردانی هادی محمدیان، «چاخان تی وی» به کارگردانی سلمان خورشیدی، «دربست» به کارگردانی رضا فصاحت، «حسرت» به کارگردانی حامد ملاعلی، «همسایه‌ها» به کارگردانی حسن توکلی، «حجاب» به کارگردانی فتح الله ندیمی، «آی کیو 170» به کارگردانی هادی محمدیان، «لحظه‌های بزرگان» به کارگردانی سعید فرهنگیان و «نوروز آن سال‌ها» به کارگردانی مهدی پاکدل.
24 سال از پخش هفتگی انیمیشن «سیمپسون‌ها» می‌گذرد و تا پایان فصل بیست و پنجم آن در سال 2013، تعداد اپیزودهایش به 525 خواهد رسید.
مدت زمان انیمیشن‌های تولید شده تا سال 1937 توسط کمپانی والت دیزنی و برادران وارنر بود؛ کارتون‌هایی که فقط به صورت مجموعه‌ای یا میان پرده‌ای در سینماها استفاده می‌شدند.
2میلیارد دلار فروش قسمت مجموعه انیمیشن «عصر یخی» در سطح بین‌المللی بوده است. این انیمیشن را کمپانی فوکس قرن تولید و به یکی از پرفروش‌ترین‌های تاریخ بدل کرده است.
17316000000 دلار از سال 1980 درآمد کمپانی‌های انیمیشن سازی در امریکا است. سهم عمده ای از این گردش مالی به کمپانی‌های والت دیزنی، دریم ورکز و برادران وارنر اختصاص دارد.
260 میلیون دلار هزنه ساخت انیمیشن گیسو کمند (Tangled)، پر هزینه‌ترین انیمیشن هالیوود است. انیمیشنی که علاوه بر پرخرج‌ترین انیمیشن تاریخ، دومین فیلم پرخرج دنیا پس از دزدان دریایی کارائیب: پایان جهان، نیز به شمار می‌آید.
1063161943دلار بابت انیمیشن داستان اسباب بازی 3 لقب پرفروش‌ترین انیمیشن و هفتمین فیلم پرفروش جهان در تمام دوران‌ها را نصیب این انیمیشن کرد. قسمت سوم از ماجراهای کابوی و دوستانش با 200 میلیون دلار هزینه در سال 2010 اکران شد.
6 جایزه اسکار برای بهترین انیمیشن سال تاکنون به کمپانی والت دیزنی رسیده است و همین نکته سبب شده تا پادشاهی دیزنی در دنیای انیمیشن، مخصوصاً با 4 اسکار اختلافی که از رقیب خود، دریم ورکز، دارد دست نیافتنی به نظر رسد.

سید غلامحسن خاکزاد شاهاندشتی

دیدگاه ها

ه‍ههههه‍هههههههههههههههههههههههه

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
کپچا تصویری
کارکترهایی که در تصویر نمایش داده میشوند را وارد کنید