بی‌برنامگی مطلوب

2667.jpgما تا الان همچین خیال می‌کردیم که همیشه برای هر چیزی باید برنامه داشت؛ حال آن که داشتن برنامه، همیشه هم خوب نیست. اگر باور نمی‌کنید، مثال بیاورم. بله، ظاهرا چاره‌ای نیست، باید مثال بیاورم. نمی‌دانم چرا ملت این قدر دیرباور شده‌اند. مگر چه اتفاقی افتاده است؟...

ـ اتفاق خاصی نیفتاده است؛ بلکه اساسا مثال، افکار عمومی را روشن می کند. مثل ماه شب چارده بلاتشبیه!... (این مطلب را اولش خیال کردیم سخنگو یا وکیل مدافع دولت قبلی بر زبان آورد، اما وقتی درست خیال کردیم، دیدیم عجب حرف خوبی می زند. اگر مثال چیز خوبی نبود که ضرب المثل اختراع نمی شد.)

مثال خبری: «سخنگوی دولت گفت: دولت هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت ها ندارد و با توجه به سیاست مهار تورم، با هیچ افزایش قیمتی موافقت نخواهد کرد. »ـ به نقل از جراید

عرض نکردیم؟!.... یکی از آن موارد که لازم نیست آدم برایش برنامه ای داشته باشد، همین گران کردن اجناس و خدمات و بالا بردن نرخ تورم است. چون به قدر کافی، بدون برنامه، خودش افزایش پیدا می کند و نیاز چندانی به برنامه نیست. فواره خودش بلند می شود، احتیاجی به تلمبه زدن نیست. مثال را داشتید؟...

در نداشتن برنامه:

چون پیامک هست، دیگر نامه چیست؟

تا درآمد هست، پس یارانه چیست؟

چون گرانی خود به خود موجود هست

صحبت از طراحی و برنامه چیست؟

بسته پیشنهادی: نداشتن برنامه، دلیلی برای نداشتن پیشنهاد نیست. فلذا اگر خیال کردید که ما نیز اعلام می کنیم که پیشنهاد خاصی نداریم، اشتباه فکر کردید(قدیمی ها می گفتند کور خواندید!). هرکس کار خودش را می کند. ما برای پیشنهادهای ارزنده مان برنامه داریم. عنایت بفرمایید:

1ـ برنامه کاهشی: حالا که دولت محترم، هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت ها ندارد؛ بفرماید که برعکسش چطور؟ آیا هیچ برنامه ای برای کاهش قیمت ها هم ندارد؟ آیا کاهش قیمت ها کماکان با خداست؟

2ـ جای افزایش: ضمن تشکر از سخنگوی دولت که با رویکرد مهار تورم، برنامه ای برای افزایش قیمت ها ندارند؛ آیا اساساً جا برای افزایش قیمت هنوز هست؟ ما که هرچه نگاه می کنیم، می بینیم جا نیست.

3ـ ضرورت هماهنگی: درست است که خود دولت هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت ها ندارد، اما بد نیست که با خارج دولت هم هماهنگ باشد. نکند دیگر سازمان ها و نهادهای خدماتی و تولیدی، برنامه داشته باشند. ضرورت دارد که در این بی برنامگی مفید، با هم هماهنگ باشند.

4ـ رفع شبهه: سخنگوی دولت برای رفع هرگونه شک و شبهه، توضیح بدهند که آیا افزایش قیمت های سابق، با برنامه بوده است که این دفعه برای آن برنامه ندارند؟ یک مقداری جمله شان کژتابی ادبی دارد. اگر بی ادبی نباشد البته!

5 ـ پشیمان نشدن: سخنگوی دولت حرف های خوبی زده و ما هم از آن دفاع می کنیم. فلذا اگر کمی گیر دادیم و چند تا سوال اساسی مطرح کردیم؛ مبادا یک وقت از حرف خود برگردند و حس کنیم که برای افزایش قیمت ها برنامه ای دارند؟! از حرف وزیر نیرو که اخیرا به صورت شفاف از افزایش نجومی قبض های گاز در زمستان سال جاری از حالا خبر داده بود؛ یک همچین حس بدی به ما دست داد. خوشحالیم که همه اش حس است و ان شاءالله واقعیت ندارد.

رضا رفیع

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
کپچا تصویری
کارکترهایی که در تصویر نمایش داده میشوند را وارد کنید