اهمیت اینترنت

1433.jpgبهره گیری از اینترنت در فضای خانه در کنار کاربردها و مزایای فراوان می تواند منشا مشکلات بزرگی هم باشد مشکلاتی که می تواند به نوبه خود خانواده [ یعنی تشکیل دهند شاکله ی جامعه ] را تحت تاثیر قرار دهد در این مقاله به بررسی خانواده و نقش آن در مدیریت صحیح فضای مجازی خواهیم پرداخت .
از زمانی که اینترنت وارد فضای زندگی انسان شده و تا به امروز علی رقم تمام محاسن و مزایای آن ، یک سری دغدغه ها ونگرانی ها را به خانواده ها تحمیل نموده است مساله ای که در تمام جوامع موضوعیت داشته و محدود به جامعه و یا اقلیت خاصی نمی شود.

پدیده‌ها :
اینترنت پدیده ی دنیای مدرن است در عصر اطلاعات چیزهای جدید ی در زندگی مردم وارد شده است اگر توجه کنیم می بینیم که موبایل (mobil) و یا گیم (game) یک پدیده های اند که به دنیای جدید اضافه و تبدیل به دغدغه شده اند ، در حالی که شاید قبلا جنبه ی تذئینی داشته اند.
ابن امر خانواده سنتی ما بیش از حد نگران کرده است که شاید هم منطقی باشد.
به نظر می آید اینترنت دریایی از بدی ها و خوبی ها است شما اگر دنبال خوبی هاش بروید تا دلتان بخواهد مطالب خوب در آن موجود است و اگر به دنبال بدی ها بروید تا دلتان بخواهد مطالب خوب در آن موجود است.

کالبد شکافی جریان اینترنت:
اگر دلیل این اتفاق را نشکافیم و بررسی نکنیم باید هر روز منتظر اختلاف و تداخل رفتاری باشیم دوستان ناباب اینترنتی از عوارض استفاده مدام از اینترنت است در حالی که این جریان هم دارای محاسن است هم معایب که اگر آسیب شناسی نشود و فرهنگ سازی برای آن صورت نگیرد باید با آزمون و خطا پیش یرویم که این خود سر آغاز مشکلات است.
سوال این است : آیا کنترلی بر فرزندان برای استفاده از اینترنت وجود دارد؟
ممکن است بگویید : حتما نظارتی روی آن هست وتا وارد موارد انحرافی نشود.

اما به دلیل ویژه گی های خاص فضای مجازی و نو بودن این پدیده ، بسیاری از والدین فرصت و امکان و یا توان کافی برای شناخت دقیق این فضا و کاربرهای آن را به دست نیاوردند و عدم آشنایی مناسب آن ها با این فضا در مقابل استفاده روز مره ی نوجوانان و جوانان و حتی کودکان در این فضا ، باعث شده است که یک فضای محرمانه و خصوصی در داخل خانه برای فرزندان ایجاد شود و آن ها بدون دغدغه و بدون احساس وجود ناظر بیرونی، به سایت های مختلف دسترسی یافته و بعضا به دلیل ویژه گی های سنی و شخصیتی و کنجکاوی های خود متاثر از فضاهای نا سالم موجود در اینترنت گردند.

شناخت کاربردی خانواده ها :
باید خانواده ها ؛ پدرها ، مادر ها و بزرگتر ها تاحدودی خودشان را به فضای مجازی و سایبری نزدیک تر کنند یعنی این گونه نباشد که رایانه و اینترنت یک کالای ناشناخته برای والدین ما باشد و بر عکس برای جوان ها و نو جوان های ما یک ابزار روز مره ارتباطی عادی باشد.

دسترسی و مراجعه کاربران به سایت های مستحجن ، چه ایرانی و چه خارجی از معضلات این رویکرد است ، سایت های فراوانی در اینترنت به صورت مبتذل و مستحجن در حال تبلیغ و فعالیت اندکه بر خلاف فرزندان ، خانواده ها آن را نشناختند. و
ما به فرمایش نبی اکرم دشمن چیزی می شوند که اساسا آن را نمی شناسند و چون ترسیدند نتوانستند آن را مدیریت کنند.
کاربر جوانی می گوید : یک بار بابام دید زد تو گوشم اما دیگه پی گیری نکرد.
پدران و مادران به ابزاری مجهز نیستند اما فرزندان مجهز هستند از جمله این موارد مثل اینترنت ، پیامک دادن ، گیم ( بازی های رایانه ای ) است

اولین کار برای اینکه این شکاف کمتر بشود این است که پدر و مادر هم تا حدی بیازمایند و داخل این مقوله بشوند .
باید خانواده ها وارد این فصای مجازی بشوند و همراه با با کار بردهای آن ، شیوه ی استفاده ارکان و اجزاء بیاموزد و با مطالب و محتواهایش آشنا بشود بعد از آشنایی به خوبی می تواند آسیب شناسی بهتری داشته باشد. و نظارت دقیقتری کند و این جاست که اهمیت بازی ، مطالعه و تحقیق و تفریحات سالم برای فرزندانش را متوجه می شوند.

اما تفریح اینترنتی به چه قیمت؟ :
کاربری می گوید : وایل یک جور تفریح شده بود برای سر کار گذاشتن پسرهایی که چت می کردند خیلی جالب بود که این قدر ساده بودند تا یک آدی دخترونه می بینند شماره تلفن و آدرس می دادند و بعضی هاشون که بدون اینکه طرف مقابلشون بشناسند مسایل خصوصی شان را می گفتند.
کاربر دیگری می گوید: چت می کردم و با این آشنا شدم با اون آشنا شدم دیگه جذب شدم دیگر یک جوری بود که اگر سر نمی زدم نمی شد .

اعتیاد اینترنتی؟ :
در برخی مواقع متاسفانه شاهد هستیم که این فضا در عین ایجاد اعتیاد برای کاربران خود و تغییرات اساسی در رفتار آنها ضمیمه های انحراف و حضور در سایت های مختلف ضد دینی و ضد اخلاقی را فراهم بسازد.
افراد معتاد به فضای مجازی بسیاری روحیه خشن و عصبی دارند و برای درمان ایشان از ترکیبی دارو و شیو های روانشناسی استفاده می شود.
دکتران اظها می کنند که اعتیاد اینترنتی یک بیماری جدی است ک هدر بسیاری موارد می تواند مهلک نیز باشد .
بیش از 13 درصد جوانان در چین به این مشکل مبتلا هستند و دنیای واقعی آن ها با دنیای مجازی تلفیق شده و باعث شده که دنیای واقعی برای آن ها بی ارزش باشد.

یک راهکار:
والدین قبل از تولد فرزندانشان و قبل از اینکه به دنیا بیایند مسیر زندگی شان را از تحصیل و دانشگاه گرفته تا کار و پیشرفتشان را طراحی می کنند بدون اینکه استعداد ها و توانایی های آن ها را مد نظر قرار بدهند ما اگر بتوانیم توانمند یهای آن ها راارزیابی کنیم و از خودشان در مورد علاقمندی هایشان کمک بگیریم مطمأنا بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

وجود برخی کمبود های شخصیتی در دنیای واقعی باعث گردیده است برخی افراد نداشته های خود را در فضای مجازی دنبال کنند و چنانچه نشانه های از برآورده شدن این نیاز ها را در فضای اتاق های گفتگو را پیدا نمایند می توان گفت که این تازه شروع گرفتاری ها و مشکلات پیش روی چنین افرادی است که گاه تا سر حد اعتیاد به اینترنت و وابستگی شدید به اتاق های گفتگو پیش می رود. فکر نشود که این کاربر ان از دنیای دیگری آمده اند شکارچی های خطرناکی هستند که در جامعه مخفی اند بلکه ایشان همان شخصیت ای اند که دارای پوشش مناسب در محل کار و تحصیل مان هستند و ئر حال زندگی اند

منتهی در بیرون صدایی برای ظهور و بروز ممکن پیدا نکرده اند ولی اینترنت این فضا را به ایشان داده که خیلی خوب بروز کنند.
فضای مجازی که اکنون تحت عنوان دنیای مجازی نام می بریم با جذابیت های خاص خود آن چنان برای برخی افراد جایگاه مهمی دارد که که باعث جا به جایی دنیای واقعی و دنیای مجازی در زندگی این گروه میشود

باید دید چه علل و عواملی باعث گرایش و در نهایت وابستگی این افراد می شود ؟ پاسخ این پرسش می توناند به عنوان مقدمه ای برای شروع حرکت اصلاحی در این فضا مد نظر قرار بگیرد.
از جمله مسائلی قابل نقدی که باید مورد توجه قرار گیرد مراجعه ای کار بران داخلی به برخی سایت های انحرافی فارسی زبان و خارجی دانست به طوری که یکی از سایت های فارسی زبان که به ارائه مفاهیم و تصاویر انحرافی ضد دینی و ضد اخلاق می پرداخته است در طول زمان فعالیت خود بیش از 5/3 میلیون بازدید کننده داشته است که این موضوع نیازمند رفتارشناسی جامعه در رویارویی با چنین فضا هایی است .

به نظر می رسد با توجه به این که نیاز به گفتگوی آنلاین در فضای مجازی به عنوان یکی از لازمه های بشر امروز مطرح است باید موضوع ایجاد فضای سالم گفتگو که امروزه تحت عنوان اتاق های گفتگو ی دینی و یا حوزه های تخصصی و علمی دیگر مطرح است مد نظر قرار گیرد.
ورود به اتاق های گفتگوی کنترل نشده اصلا جایز نیست اما راهش عبارت است از اینکه خانواده ها از چنین وضعیتی آگاه باشند ارتباط دوستانه ، توام محبت و با اقتدار را بر قرار کنند نزدیک بشوند به کودکانشان، برای آنها سرگرمی های مفید در نظر بگیرند سعی کنند که اوقات صبحانه و ناهار و شام را در کنار یکدیگر به سر ببرند راجع به مسائل روزانه با هم گفتگو کنند اگر پدر و مادر با هم خوب و مهربان باشند و به حرف یکدیگر گوش بدهند این نمونه برای فرزندان هم به وجود خواهد آمد که آنها نیز حرف بزنند و به حرف یکدیگر گوش بدهند و نیاز هایشان را برای ارتباط به صورت واقعی و درست برقرار کنند نه آنکه به صورت انحرافی بخواهند که با وسیله ای مجازی از طریق اتاق های گفتگو نیازهایشان را برای ایجاد ارتباط های انسانی بر آورده کنند.

با اشاراتی که در این مقال داشتیم به نظر می رشد سازمان های امور جوانان و نهادهای فرهنگی برای کاهش آسیب های گفتگوی بدون کنترل می توانند با طرح مسائل روز و جوان پسند به اقناع مخاطبان و جوانان بپردازند همین که باعث سالم سازی محیط و البه کاهش اثرات آن می شود.

سید غلامحسن خاکزاد شاهاندشتی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
کپچا تصویری
کارکترهایی که در تصویر نمایش داده میشوند را وارد کنید