انواع افطاری موجود است

2670.jpgافطاری دادن از قدیم‌الایام، یک سنت حسنه‌ای بوده که مردم ما آن را خیلی دوست داشته‌اند و به صورت خودجوش در خانه‌های خود و در سطح فامیل یا در و همسایه و دوست و آشنا، اقدام به برگزاری آن می‌کردند.

خود نگارنده از همان بچگی، وقتی با پدر خدا بیامرزم به افطاری دعوت می شدم، از خوشحالی پر درمی آوردم.

خنکای هوای دم غروب و صدای ملکوتی ربنا و اذان و همهمه مهمانان گشنه و تشنه و لیوان های وسوسه انگیز شربت و خاکشیر و ظرف های چشمک زن زولبیا و بامیه و سادگی سبزی و پنیر و چای شیرین و دیس های هندوانه و خربزه و... ( همه هم مفت!)؛ یک معجونی از لحظات آدم می ساخت که مپرس. لحظات، شیرین ترین خاطرات کودکی را رقم می زد. هنوز که هنوز است، طعم شیرین اش را در دهانم مزه مزه می کنم. لطفا یک نفر باز مرا به افطاری های کودکی ام دعوت کند!

انواع و اقسام افطاری: با یک نگاه کلی و گذرا به گونه های مختلف افطاری که این روزها برگزار می شود، در یک نتیجه گیری شتاب زده، می توان به مواردی چند اشاره کرد:

1 ـ افطاری مسئولان: این نوع افطاری را معمولا مسئولان و مقامات برگزار می کنند و عموما نیز به قصد رسیدن به وحدت بیشتر گروه ها و گرایش های مختلف سیاسی صورت می گیرد. مثل همین افطاری رییس جمهور در کاخ سعدآباد که ابتدا با اصولگرایان و سپس با اصلاح طلبان قرار است به عمل آید. قطعا اگر فضای مجلس ادامه می داد و جمعیت بیشتری جا می شد، همه را در وعده دعوت می کردند که به وحدت بیشتری برسند. به هر حال، از تأثیر شگرف مصافحه و معانقه در این افطاری ها نباید غافل بود.

2 ـ افطاری هنرمندان: مخصوص عوامل سینما و تلویزیون که برای به دست آوردن دل هنرمندان، آنها را بدون توجه به فیلم هایی که بازی کرده اند، گرد یک سفره می نشانند تا ضمن تحبیب قلوب بیشتر، زمینه آشنایی های کاری بیشتر برای حضور در فیلم های دیگر فراهم آید. این جریان متاسفانه دچار یک جریان انحرافی هم شده که اخیرا بعضی ها به ملت پیامک می زنند که اگر خواهان برگزاری افطاری های جذاب تر با حضور هنرمندان کشور هستید، با ما تماس بگیرید تا در قبال پرداخت مبلغی خاص، زمینه این کار را فراهم آورید.

به طور قطع، هنرمندان خوب کشورمان، به این جریان انحرافی درآمدزا، پاسخ منفی کوبنده ای در حد تیم ملی خواهند داد.

3 ـ افطاری فرهنگی: جریان های مختلف منسوب به حوزه های نویسندگی و شاعری و مترجمی و امثالهم، دور هم جمع می شوند تا هم لبخند روزه خود را باز کنند و هم بیشتر با هم از نزدیک آشنا شوند که احیانا بر فرض محال، اگر در طول سال خواستند در رسانه های مکتوب و مجازی، راجع به هم چیزهایی بنویسند و نثار کنند، شناخت دقیق تر و نزدیک تری از همدیگر داشته باشند. بدانند دقیقا به کجاها بزنند.

رضا رفیع

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
کپچا تصویری
کارکترهایی که در تصویر نمایش داده میشوند را وارد کنید