آب کالیفرنیا، آب ایران

2668.jpgیاد بگیریم از کنار خیل خبرهایی که از طریق رسانه‌ها می‌خوانیم و می‌شنویم، ساده عبور نکنیم. سادگی همیشه خوب نیست.

سهراب که در شعر بلند صدای پای آب گفته است: «ساده باشیم / ساده باشیم چه در باجه یک بانک، چه در زیر درخت...»؛ منظور بی پیرایگی و بی تکلفی است. یعنی هرکی هستی، برای خودتی. وقتی وارد بانک شدی، مثل بقیه مشتری ها، از دستگاه نوبت ده مستقر در ورودی بانک، نوبت بگیر.

از نیوتن یاد بگیر که در زیر درخت، چقدر ساده رفتار می کرد؛ طوری که با افتادن یک سیب ساده، به سادگی جاذبه زمین را کشف کرد. (بعید است تا به حال یک همچین تفسیر عمیقی بر شعر سهراب زده باشند بزرگان دیگر. خدا وجود نازنین ما را برای ادبیات این مملکت حفظ کند!)

خطاب به «ما»ی خاکی:

صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را

تا دگر مادرگیتی، چو تو فرزند بزاید

گفتیم صدای پای آب؛ از قضا مطلبی هم که می خواهم این جلسه خدمت شما عرض کنم، در راستای همین آب عزیزی است که بدان اشاره شد.

پاره ای از جراید، با اشاره به خشکسالی های پنج ساله گذشته در ایالت کالیفرنیای آمریکا، دیروز این گونه تیتر زده بودند که: «قیمت آب در کالیفرنیا 10 برابر شد».

چند برداشت آزاد: در این وانفسای کمبود آب تا حد جدی بودن قضیه و رسیدن به بحران در این زمینه؛ به نظر شما با مطالعه تیتر خبری بالا، چه برداشت هایی می توان داشت.

نگارنده این موارد را برداشت کرده است:

1ـ برداشت اقتصادی: قدر قبض های آب خود را که با عزت و احترام، به در منازل شما فرستاده می شود، بدانید. خیلی با شما کم حساب می شود.

اگر الان در کالیفرنیا می بودید، باید ده برابر اینی که الان پرداخت می کنید، پرداخت می کردید. آن وقت معنی یک نوع آب سنگین را می فهمیدید. آبی که پرداخت پولش سنگین است.

2ـ برداشت فرهنگی: هرچه در خصوص فرهنگ مصرف آب تذکر داده می شود، هی پشت گوش اندازید. بفرمایید، کالیفرنیا هم با همۀ ادعای آمریکا، دچار بی آبی شد. انگار تا به سر خودمان نیاید، عمق فاجعه را درنمی یابیم. حتما باید سر خودمان شخصا به سنگ بی آبی بخورد. فرداست که مجبور شویم اموات خود را هم تحویل خشکشویی دهیم. خشکه حساب کنند.

3ـ برداشت سیاسی: اگر آمریکا از این تحریم های غیرانسانی دست بردارد، ای بسا که در یک اقدام انسانی، کمک های آبی خود را روانه کالیفرنیا کنیم. حتما که نباید لوله کشی کنیم. کشتی های نفتکش تا اطلاع ثانوی، آبکش می شوند. بلکه با تمام وجود آن شعر سعدی ما در سازمان ملل داخل نیویورک خود را بفهمند که: «چو عضوی به درد آورد روزگار / دگر عضوها را نماند قرار»، دقیقا یعنی چه؟!

4ـ برداشت هنری: هر کس هر هنری دارد، به خرج دهد تا جلو بحران آب گرفته شود. از آواز نخواندن زیر دوش آب گرفته تا هدر ندادن باقیمانده آب داخل لیوان، تا تعویض واشر شیر آبی که دارد چکه می کند، تا پر نکردن وان حمام با آب شرب شهر، تا نشستن ماشین با شیلنگ آب شهری، تا..... هزار و یک راه جلوگیری دیگر. خود بنده نیز به عنوان یک طنزنویس، باید سعی کنم که کمتر به مطالبم آب ببندم. شوخی نداریم که!

برداشت آزاد: هرکس هرچقدر می خواهد آب برداشت کند تا فردا روزنامه های آمریکا تیتر بزنند که: «قیمت آب در تهران 10 برابر شد». چیزی که عوض دارد، گله ندارد. آن هم در گرماگرم دور ششم نشست مذاکرات هسته ای در وین که نمی دانیم چه ربطی به بحث ما داشت که عرض کردیم؟!... حالا یک چیزی گفتیم دیگر؛ خودتان ربطش دهید. بروم شیر آب آشپزخانه را ببندم که دارد قطره قطره هدر می رود. کدام آدم بی توجهی جز خودم می تواند سفت نبسته باشدش؟...

رضا رفیع

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
کپچا تصویری
کارکترهایی که در تصویر نمایش داده میشوند را وارد کنید